1 квітня православні християни святкуватимуть Вхід Господній в Єрусалим, або Вербну неділю 2018. Щороку дата свята змінюється в залежності від числа Великодня. Однак завжди - цієї неділі шостого тижня Великого посту.

Звичаї Вербної неділі тісно пов'язані з біблійною історією про прибуття Христа в Єрусалим. Син Божий приїхав в місто верхи на ослі, а зустрічали його люди з пальмовими гілками в руках, які вважалися символом зцілення. Свято на честь цієї події і в наші дні у католиків носить назву Пальмову неділю. У православній вірі пальму змінила верба, але символізм зберігся, адже у слов'ян саме цього дерева завжди приписувалися цілющі властивості.
Освячення гілочок верби є головною традицією свята Вербна неділя. Після ранкової служби гілочки потрібно принести в будинок, щоб захистити його від бід, злиднів і зберегти сімейне благополуччя. Існує ще один народний звичай з Вербної гілочкою. Освяченими прутиками злегка б'ють один одного зі словами: "Не я б'ю - верба б'є! Верба хлест - б'є до сліз!". За приймете, удари вербою в свято захищають від пристріту і псування. Нирки освяченої верби споконвіку використовувалися в народній медицині. Вважалося, що талісман з вербних нирок чоловікам додає фізичної сили, жінкам допомагає завагітніти і лікують безпліддя. У відварі з гілочок верби купали дітей, щоб зняти жар. Також вербою лікували домашніх тварин.
Вербна неділя 2018: що потрібно робити в свято
Святковий день необхідно провести в родинному колі. На службі у Вербну неділю слід освятити гілочки верби. Згідно з традиціями, прутики повинні бути зірвані в цей же день до сходу сонця. Освячені вербові гілки потрібно поставити в будинку біля ікони і зберігати протягом року для захисту сім'ї від бід і хвороб. Так як свято припадає на Великий піст, частування повинні відповідати його правилами. Однак у Вербну неділю в раціон можна додати страви з риби і червоне вино. Дітям можна спекти солодке печиво з пісного тіста з горіхами і сухофруктами. У Вербну неділю можна зайнятися пересадкою кімнатних рослин. За народними повір'ями, якщо пересаджений в свято квітка буде добре рости, сім'ю чекає фінансове благополуччя. Якщо ж зів'яне - варто чекати матеріальних труднощів.
Що забороняється в Вербну неділю
В святкова неділя не варто виконувати фізичну роботу, також забороняється шити, в'язати, вишивати, займатися прибиранням і пранням. Частування для святкування Вербної неділі варто приготувати заздалегідь, адже в цей день кухонні клопоти заборонені. Особливо це стосується готування гарячих страв. У свято не можна думати про погане і сваритися. У Вербну неділю не можна розчісувати волосся. Однак є ритуал з вербою, який можна проводити за день до свята. Щоб позбутися від головних болів, потрібно розчесати волосся, потім кілька волосинок або гребінець опустити в воду. У святковий день слід полити цією водою вербу і вимовити: "Вода, лийся на землю разом з головним болем".
Прикмети на Вербну неділю
За народними спостереженнями, погода в день свята може розповісти про майбутнє літо і врожаї. У Вербну неділю 2018 можна звернути увагу на такі прикмети: Тепла і сонячна погода на Вербну неділю - до хорошого урожаю фруктів. На Вербну неділю варто мороз - до багатого врожаю ярих хлібів. Дощ на Вербну неділю - до врожайного літа. Хто з'їсть нирку свяченою верби - у того важливу справу вирішиться. Який вітер на Вербну неділю - такий і влітку дути буде. Сонячна погода на свято - до теплого літа.