У 2018 року час Великого посту - з 19 лютого по 7 квітня.

Пост Святої Чотиридесятниці називається Великим постом в зв'язку з особливою важливістю його встановлення. Традиційно, Свята Чотиридесятниця і все богослужіння починаються з вечерні масляного (сиропустной) тижні. Під час вечірнього богослужіння в Прощену неділю буває чин або обряд загального прощення в храмі. Перший день Великого посту в  православній церкві отримав назву «Чистий понеділок» (хоча це нецерковное назву, але дуже поширене в православ'ї), в зв'язку з тим, що цей перший день посту люди прагнуть провести в чистоті (у всіх сенсах цього слова). Тому в «Чистий понеділок», як і в наступні два дні, встановлений дуже строгий пост, віруючим наказано старанніше молитися і боротися з гріховними пристрастями.

Великий піст встановлений, головним чином, в пам'ять сорокаденного посту Ісуса Христа, який незабаром після Свого хрещення пішов у пустелю і постив там (Мф. 4, 2), а також в пам'ять сорокаденного посту Мойсея (Вих. 34, 28) і Іллі ( 3 Цар. 19, 8). Про те, що пост був встановлений апостолами і тривав сорок днів майже з початку його встановлення, є свідчення з глибокої давнини, а сама назва «Чотиридесятниця» часто зустрічається в стародавніх писемних пам'ятках. Однак, дотримувався пост Святої Чотиридесятниці (тривав всюди 40 днів) в стародавній Церкві не в один і той же час. Це залежало від неоднакового числення днів посту і днів, коли він дозволявся. У Східних Церквах існуючий і донині порядок дотримання Великого посту встановився в 4 столітті.

Церква суворо засуджує порушують Великий пост, але, діючи в дусі любові і милосердя Божого, що не покладає правил постування у всій повноті на дітей, хворих, немічних і літніх людей, які не відчужує їх від участі в радості причащання і Пасхи. Але немічні тілом, як і здорові, зобов'язані під час Великого посту здійснювати справи любові і милосердя і, також як і в інші пости, зберігати духовний піст від гріхів. У численних стихирах і тропарях служб Святої Чотиридесятниці Церква роз'яснює сутність істинного посту як засобу духовного відродження: час духовного подвигу, зміцнення себе в самовідданість, умертвіння гріховних побажань. Тому в співах Церква називає Святу Чотиридесятницю веселим часом посту.